U Varešu je danas označen početak rada rudnika Rupice kompanije Adriatic Metals BiH, najveće poslijeratne investicije u Bosni i Hercegovini. Ceremoniji održanoj tim povodom prisustvovali su brojni bh. i međunarodni zvaničnici.
Cjelokupni projekat Vareš je dizajniran i izgrađen uz korištenje najnovijih tehnologija vodećih dobavljača i proizvođača u industriji. Rudnik olova, cinka i srebraizgrađen je od strane lokalnih radnika, dobavljača i posluje u skladu s najvišim ESG standardima.
Članica Nadzornog odbora kompanije, Sanela Karić ističe da ovaj projekat predstavlja ponovno rađanje bh. industrijske baštine.
“BiH je dobila najsavremeniji rudnik u Evropi i jedan od najboljih u svijetu. Današnji dan će ostati zabilježen u istoriji kao početak rada jedne od najvećih investicija u BiH od sticanja nezavisnosti. Izvedbom ovog projekta, pokazali smo svijetu da je naša zemlja dobar domaćin i dostojna velikih investicija i projekata“, kazala je Karić.
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, izrazio je punu podršku Vlade ovom projektu.
“450 miliona dolara i više od 500 direktno i indirektno zaposlenih ljudi je nešto što bi svaka vlast u BiH trebala podržati. Ono što smatram vrlo važnim kada je u pitanju ova investicija, je poruka koju šaljemo drugim investitorima kako se u BiH može investirati i da je ovo jedan novi početak. Početak rada kompanije Adriatic Metals, početak proizvodnje i kraj administrativne borbe. Želim poslati i poruku svim budućim investitorima da mogu doći u BiH i investirati“, kazao je Nikšić.
Britanski ambasador Julian Reilly je naglasio kako je izazov otvoriti moderan rudnik bilo gdje u svijetu, a učiniti to za samo osam godina ogroman je uspjeh.
“Uspjeh Adriatic Metals je uspjeh Bosne i Hercegovine. Današnja ceremonija dokazuje da je BiH spremna za velike međunarodne investicije u rudarskom sektoru. Fokus Adriatica na postavljanje socijalnih i ekoloških standarda u središte investicije pokazuje kako rudarstvo treba biti obavljeno i otvara put BiH da postane značajan igrač u ovom sektoru, brzo privlačeći odgovorne investitore, uključujući iz Velike Britanije“, rekao je Reilly.
S ponosom što je najveća poslijeratna investicija realizovana upravo u Kantonu na čijem je čelu, premijer Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) Nezir Pivić jeistaknuo da će dodatno učvrstiti poziciju koju ovaj kanton ima kao generator privrednog razvoja FBiH.
Načelnik Vareša Zdravko Marošević je istakao kako se uticaj otvaranja rudnika Rupice ne može dovoljno naglasiti.
“Adriatic Metals je oživio naš grad, osnažio populaciju i ekonomske aktivnosti. Dodatno, vratio nam je snažnu rudarsku tradiciju te stanovništvu dao osjećaj ponosa i svrhu da ovdje žive i rade. Bilo je zadovoljstvo raditi s timom Adriatica, i nadam se čvrstoj poslovnoj saradnjii u narednom periodu, kako Projekat bude dostizao i premašivao svoj proizvodni kapacitet. Želio bih zahvaliti kompaniji što su naš slavni Vareš ponovo pozicionirali na mapu važnih proizvođača metala”, rekao je Marošević.
Nakon ceremonije, na lokalnom trgu u Varešu održan je ‘Vareš Fest’ koji je okupio upravu kompanije, njihove goste i građane Vareša kako bi uživali u poslijepodnevu ispunjenom kulturnim i zabavnim sadržajem.
Ključne statistike o Projektu Vareš
• Ukupna investicija od 250 miliona dolara;
• Doprinos od 2% BDP-u BiH tokom operacija;
• Doprinos od 25% ukupnih direktnih stranih investicija u 2022. godini;
• 177 miliona dolara u porezima na dobit i doprinosima za osiguranje tokom trajanja rudarskih operacija;
• 23 miliona dolara u direktnim naknadama vladama tokom trajanja rudarskih operacija;
• 27% zaposlenih u Adriatic Metals su žene, što premašuje globalni prosjek rudarske radne snage od 15% prema izvještaju Svjetske banke iz 2020. i značajno premašuje prosjek u BiH koji iznosi oko 10%;
• Zaključno s januarom 2024., Adriatic Metals zapošljava255 osoba, od kojih 73% dolazi iz Zeničko-dobojskog kantona;
• 69% ukupnih dobavljača, odnosno 739 kompanija angažovanih na Projektu bilo je iz BiH, što je ekvivalent iznosu od 155 miliona dolara;
• Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kao i Federalno ministarstvo energetike, rudarstva i industrije, dodijelili su ovoj investiciji status ‘projekta od značaja za BiH’i ‘projekta od značaja za FBiH’. Priznavanje ovog statusa uzelo je u obzir upisan kapital kompanije, broj zaposlenih, planove zapošljavanja i podršku lokalne zajednice za ovaj projekt.