U Sarajevu održana Woman.Comm konferencija: Komunikacije i marketing u politici

0
126
Konferenciju je podržala Misija OSCE-a u BiH, a okupila je stručnjake iz oblasti komunikacije i marketinga

U Sarajevu je jučer održana druga mini konferencija na temu ‘Komunikacija i marketing u politici’ u organiciji Woman.Comm-a, kluba koji okuplja žene iz komunikacijske insdustrije naše regije. Konferencija je okupila preko 50 stručnjakinja i stručnjaka iz oblasti komunikacija, marketinga i politike, kako bi razmijenili znanja, iskustva i najbolje prakse na navedenu temu.
Konferenciju je otvorio Senad Alibegović, osnivač i CEO agencije KENSHO Communications. Uz svoje dugogodišnje iskustvo u oblasti projektnog i event menadžmenta, odnosa s javnošću i odnosa sa medijima kroz kratku prezentaciju uveo je prisutne u pojam političkog marketinga u Bosni i Hercegovini. U svom uvodnom predavanju govorio je o osnovnim pojmovima političkog marketinga, manipulacijama, konstruisanju spektakla, pakiranju politike i uspješnom komuniciranju.
Nakon uvodnog predavanja, održan je panel ‘Kako napraviti uspješnu političku kampanju?’ na kojem su učestvovali: Ivana Marić, politička analitičarka i savjetnica za odnose s javnošću, Julijan Komšić, country manager istraživačke agencije IPSOS i Ejub Kučuk, CEO agencije Mita Group uz moderaciju Alme Beganović, PR menadžerice agencije Beyond Consulting. Panelisti su otkrili tajne uspješne političke komunikacije i marketinga, a kroz dinamičnu raspravu sudionici su dobili vrijedne savjete i uvide kako izgraditi i provesti efikasnu političku strategiju komunikacije te kako poboljšati komuniciranje na različitim kanalima koji su nam trenutno dostupni. Panelisti su između ostalog spomenuli i važnost istraživanja za političke subjekte te načinu na koji bi trebalo koristiti istraživanje kao jedan od alata pri kreiranju političkih kampanja i donošenju odluka vezanih za političko djelovanje.
Poseban interes izazvalo je predavanje Krešimira Macana na temu ‘Kako zapravo komuniciramo u politici – šta kada se desi kriza?’. Krešimir Macan, hrvatski komunikacijski savjetnik i predavač specijaliziran za krizno komuniciranje, strateško komuniciranje u politici i digitalne društvene medije, vlasnik je i osnivač Manjgure, jedne od prvih hrvatskih agencija za odnose s javnošću osnovane 1997. godine. Kroz zanimljivu prezentaciju i stvarne primjere, Macan je pričao o kriznoj komunikaciji u politici, ističući važnost pripreme i brzog, kreativnog reagovanja u kriznim situacijama.
Jedan od ključnih panela bio je i ‘Žene i komunikacija u politici’ na kojem su govorile Meliha Mulahalilović Žiško, program menadžerica WFD Ujedinjeno Kraljevstvo, Željka Šulc, glasnogovornica Misije OSCE-a u BiH, Edita Miftari, koordinatorica programa rodno odgovornog upravljanja u UN Woman i Marija Milić, vlasnica ‘Mudra ovca komunikacija’ uz moderaciju Senada Alibegovića. Panelistice su diskutovale o izazovima i prilikama s kojima se žene suočavaju u političkoj komunikaciji, razmatrale kako se nositi s rodnim predrasudama, izgraditi snažan javni imidž i efikasno komunicirati svoje poruke. Također su istakle važnost umrežavanja među ženama u politici, kao i podrške muškaraca u stvaranju inkluzivnijeg političkog okruženja.
Posljednje predavanje bilo je na temu ‘Da li je naš glas bitan?’ koje je održao Haris Mujanović, izvršni direktor jedne od najuspješnijih marketing agencija u BiH, Via Media. S ovim predavanjem zaokružena je cijela priča konferencije. Haris je prikazao primjere kampanja koje su napravile velike promjene i postigle značajne ciljeve a usko su vezane za politički marketing. Istaknuo je da je za dobru poruku koju će javnost prihvatiti potrebno mnogo kreativnosti. Pokazao je primjere kampanja koje su radili i koje su napravile velike promjene a jedna od njih je i kreativni koncept spota za pjesmu Glas grupe Helem Nejse.
Konferencija je pružila vrijedne uvide i inspiraciju svim učesnicima, potvrđujući važnost komunikacije i marketinga u političkom kontekstu. Ovaj događaj podržala je Misija OSCE-a u BiH.