U hotelu Hills danas je svečano otvorena 2. Sarajevska sedmica energije i klime (SECW), koja će trajati do 27. septembra. Ovaj važan energetski i klimatski događaj je okupio brojne stručnjake iz različitih sektora, kako bi kroz pet dana, 19 panela i 10 pratećih radionica, događaja i sastanaka razgovarali o konkretnim koracima koje treba poduzeti u oblastima energije i klime sa fokusom na energetsku i pravednutranziciju, nadolazeće takse kroz CBAM, ETS, kao i kritične mineralne sirovine.
Ovogodišnji SECW se organizuje pod visokim pokroviteljstvom predsjedavajućeg Predsjedništva BiH dr. Denis Bećirović, koji je poručio da su ovakvi događaji izuzetno važni za održivu budućnost Bosne i Hercegovine.
“Ovaj događaj okuplja stručnjake, donosioce odluka i zainteresovane strane kako bi zajedno razgovarali o izazovima i prilikama u oblasti energije i klimatskih promjena”, poručio je Bećirović, naglasivši da su klimatske promjene i energetska sigurnost ključna pitanja koja zahtijevaju hitne i odlučne akcije.
Prvi dan SECW posvećen je temi karbonske neutralnosti, dok će naredni dani biti fokusirani na pravednu tranziciju, kritične mineralne sirovine i oblikovanje budućnosti električne energije. Četvrti dan će se održati u Energoinvestu i posvećen je doajenu bh. i svjetske energetike, Emeriku Blumu. Peti dan SECW i završni događaj će se održati u Privrednoj komori FBiH, kada će se razgovarati o važnoj temi oblikovanja energetske sigurnosti i nezavisnosti.
Nihad Harbaš, predsjednik Uprave kompanije nLogicAdvisory koja je tehnički organizator SECW, izjavio je da Sarajevska sedmica energije i klime pruža ključnu platformu za diskusiju, planiranje i donošenje konkretnih odluka i koraka u smjeru karbonske neutralnosti, dekarbonizacije, pravedne i energetske tranzicije.
“Očekujemo da će ovogodišnji paneli rezultirati značajnim pomacima u primjeni planova, ali i konkretnim akcijama. Također, vidjet ćemo i rezultate projekata koji su inicirani prošle godine, na prvoj Sarajevskoj sedmici energije i klime”, kazao je Harbaš.
Nakon ceremonije svečanog otvaranja, prva govornica bila je Angela Wilkinson, generalna sekretarka i izvršna direktorica Svjetskog energetskog vijeća, govoreći okretanjima u globalnim energetskim i klimatskim tokovima. Prvi panel ovogodišnjeg SECW je bio posvećen izuzetno aktuelnoj temi ‘Odgovor na CBAM: Koje su mogućnosti za smanjenje uticaja CBAM-a na energetski sektor?’. Organizator panela je EU4Energy, dok je uvodnu prezentaciju, o uticaju CBAM na energetski sektor održao Admir Softić, pomoćnik ministra za energetiku pri Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, jednom od pokrovitelja Sarajevske sedmice energije i klime.
Događaj okuplja više od 200 međunarodnih stručnjaka i predstavnika vlada, industrije, civilnog društva i akademske zajednice, što SECW čini nezaobilaznim događajem za sve koji žele doprinijeti klimatskoj i energetskoj budućnosti Bosne i Hercegovine i regiona. SECW je ove godine okupio širok spektar kompanija, institucija i pojedinaca iz BiH, regije, EU, šireg evropskog pojasa i zemalja Bliskog Istoka.
Očekuje se da će konferenciju tokom pet dana posjetiti oko 1.000 učesnika i učesnica.
Lakić: Zakon o gasu Federacije BiH je u završnoj fazi
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić je na SECW-u kazao da potencijal i perspektiva razvoja energetskog sektora BiH u velikoj mjeri ovise o tome koliko uspješno i planski koristimo resurse koji su nam na raspolaganju. On je dodao da posvećenost ovoj oblasti odražava stratešku viziju i ambiciju Vlade FBiH.
“U zadnja dva mjeseca sam, zajedno s ministrom energetike RS Petrom Đokićem i našim timovima, intenzivno radio na usaglašavanju Zakona o električnoj energiji BiH. Očekujemo da taj prijedlog uskoro uputimo Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH na daljnje postupanje. Pored toga, naši napori su usmjereni i na usvajanje Zakona o Južnoj interkonekciji, kojim želimo osigurati bolju tržišnu poziciju i uredno snabdijevanje prirodnim gasom. U završnoj fazi je i Zakon o gasu Federacije BiH”, istakao je ministar Lakić.
Dodao je i da u narednom periodu ima mnogo posla koji treba završiti, kao i obaveza koje treba ispuniti prema Energetskoj zajednici i EU. Novi set zakona će omogućiti aktivno uključivanje građana u proizvodnju električne energije, što im daje priliku da kontrolišu svoje troškove i doprinose energetskoj održivosti. Ovo je od posebne važnosti za privrednike, jer može značajno unaprijediti njihovu konkurentnost.
Pozder: Čista i održiva energija mora biti naš društveni imperativ
Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder imala je uvodno izlaganje na Sarajevskoj sedmici energije i klime (SECW) koja okuplja ključne sudionike u oblasti energije i klime radi predstavljanja održivih politika i praksi.
“U procesu pravedne energetske tranzicije, naš cilj je osigurati da svi građani BiH imaju pristup čistoj, održivoj energiji. Ova tranzicija nije samo tehnička promjena, već i društveni imperativ koji zahtijeva našu kolektivnu odgovornost prema prirodi i budućim generacijama“, rekla je ministrica Pozder.
Naglasila je da se Federalno ministarstvo okoliša i turizma ponosi s činjenicom da sarađuje s ključnim akterima u stvaranju održivih rješenja koja pomažu u zaštiti naših prirodnih resursa, a istovremeno podržavaju razvoj energetski efikasne infrastrukture. Također, kroz zakonodavne i strateške reforme, uključujući usvajanje Federalne strategije zaštite okoliša za period 2022-2032., stvaraju se povoljniji uslovi za implementaciju održivih energetskih projekata. Ove mjere postavljaju temelje za buduće generacije i omogućuju pristup potrebnim investicijama. Važno je bilo i usvajanje novog Zakona o zaštiti zraka, kao pravnog temelja za adekvatno vođenje i politike klimatskih promjena, pored politike zaštite zraka.