Istraživači Mercedes-Benza ovih su dana ekskluzivno otkrili da u svojim razvojnim laboratorijima u njemačkom Sindelfingenu rade na novoj velikoj inovaciji u području električnih vozila – solarnoj, fotonaponskoj boji za automobile, koja bi mogla nadopunjavati njihove baterije.
Materijal koji razvijaju dolazi u obliku paste, razmazuje se po cijeloj površini vozila u sloj debljine tek 5 mikrona, a mogao bi obavljati funkciju solarnih ćelija.
Zahvaljujući tom jedinstvenom pristupu, boja bi mogla prekriti veću površinu te biti efikasnija u usporedbi s postojećim rješenjima u obliku ‘običnih’ solarnih panela na krovu vozila. U primjeru koji navode, solarni premaz prekrio bi oko gotovo 11 m2, u usporedbi s manje od tri kvadratna metra u slučaju postavljanja na horizontalne površine karoserije.
Uz učinkovitost pretvaranja sunčeve energije u električnu od oko 20%, takvo bi rješenje moglo vlasnicima vozila osigurati značajne uštede – kalkulacije pokazuju da bi se godišnje na opisani način u baterije vozila moglo besplatno ‘natočiti’ između 12 (u Stuttgartu) pa sve do 20-ak hiljada kilometara dometa (u Los Angelesu).
Iz Mercedesa navode tek šture tehničke detalje inovativnog premaza. Kažu da se on ne sastoji od silicija niti rijetkih zemnih metala, već da je izrađen od postojećih netoksičnih supstanci. Premaz bi se nanosio između samog panela karoserije i pokrivne boje, tako da vozila ne bi mijenjala vanjski izgled. Prekrivao bi ga poseban sloj boje na bazi nanočestica, koja bi do fotonaponskog sloja propuštala do 94% svjetlosti. Dodatnu prednost u ovom pristupu čini i njegova malena masa – jedan kvadratni metar tankog solarnog premaza težio bi tek 50 grama, pa ne bi imao gotovo nikakav utjecaj na ukupnu masu električnog vozila.
Ovo je prvi put da su iz Mercedesa s javnošću podijelili detalje o tom projektu, piše Autonet.hr. No zasad ipak ne otkrivaju kada bi on mogao započeti s komercijalizacijom, odnosno koji bi mogli biti prvi njihovi automobili pogonjeni potpuno besplatnom solarnom energijom.