Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić danas je na pres-konferenciji, održanoj u sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu, predstavio postignute rezultate u poljoprivrednoj proizvodnji kod klijenata koji su u federalnom sistemu novčanih podrški.
“Poljoprivreda Federacije BiH ide ubrzanim koracima naprijed. Trendovi su izvanredni i moram priznati iznad očekivanja. Proizvodnja mlijeka rasla je za 5,3 posto. Ovo je rekordna proizvodnja mlijeka kada govorimo o premiranom mlijeku sa nivoa Federacije, preko 141 milion litara mlijeka. Nadomjestili smo sve gubitke iz godina korone i ovo je sigurno pokazatelj da su mjere koje smo kreirali za ovu proizvodnju dale izuzetno dobre rezultate. Ovo povećanje generira više od 20 miliona KM, a ovaj sektor, procijenjujemo, Federaciji donese oko pola milijarde KM nove vrijednosti. U ovom sektoru imati povećanje od pet posto je zaista veliki uspjeh“, istakao je ministar Hrnjić.
Dodao je i da proizvodnja mesa, te kukuruza, uljarica i povrća bilježi značajan rast.
“Proizvodnja goveđeg mesa iz domaćeg uzgoja također je u porastu 27,7 posto, pilećeg mesa 11 posto, uzgoj raspolodnih junica skoro 20 posto i uzgoj brojlera 10,4 posto. Proizvodnja merkantilnog kukuruza 109 posto, proizvodnja povrća 18 posto i proizvodnja uljarica 118 posto“, istakao je ministar Hrnjić pozitivne pokazatelje.
Ministar je ukazao i na određene proizvodnje koje su zabilježile pad, kao što su proizvodnja heljde, ljekovitog i aromatičnog bilja i morske ribe, te proizvodnja svinjskog mesa – tov svinja koja bilježi pad od 27,8 posto.
“Razloge za pad u proizvodnji vidimo u tržišnim uslovima, kao i u nedostatku zainteresiranosti poljoprivrednika za bavljenje ovim vrstama proizvodnji. Kada je u pitanju tov svinja, izgubili smo samo 30 posto, dok su zemlje u regionu zabilježile mnogo veće padove u proizvodnjama“, pojasnio je ministar.
Podsjetio je da resorno federalno ministarstvo ove godine realizira rekordan budžet u iznosu od 175 miliona KM. Također ukazano je i na druga budžetska izdvajanja koja idu u korist poljoprivrednih proizvođača, poput goriva iz robnih rezervi, programa za veterinarstvo, grant sredstava namijenjenih za korisnike Razvojne banke FBiH, čime se budžet povećava na blizu 195 miliona KM.
Ministar Hrnjić ukazao je i na povećanje broja zahtjeva u okviru modela ruralnog razvoja.
“Ove godine zaprimili smo 4.183 zahtjeva, a prije šest godina bilo je tek 235 zahtjeva. Oni su investirali više od 190 miliona KM, što je povećanje u odnosu na prošlu godinu od 35 posto. Najveći broj zahtjeva ove godine bio je za mjeru mehanizacije i priključnih uređaja za koju je apliciralo 2.440 korisnika. U okviru mjere za sufinansiranje rasplodne stoke, podnijeto je 323 zahtjeva. Najveća ulaganja ostvarena su u okviru prehrambene industrije, koja je investirala 90,8 miliona KM od 129 korisnika“, istakao je ministar Hrnjić.
Tokom prezentacije istaknuto je da su Unsko-sanski, Tuzlanski i Kanton 10, kantoni s najvećim brojem dodijeljenih novčanih podrški u periodu od 2019. do 2023. godine. Najavljeno je da bi ove godine poljoprivredni proizvođači mogli očekivati jednu trećinu od uloženih sredstava u investicije, izuzev prehrambene industrije za koju se očekuje procenat ispod 20 posto.
Ministar Hrnjić najavio je i uvođenje posebnog besplatnog telefonskog broja za borbu protiv korupcije i malverzacija u oblasti poljoprivrede. Na kraju konferencije za medije ministar se zahvalio poljoprivrednim proizvođačima, uposlenicima Ministarstva, članovima Vlade i Parlamenta FBiH na podršci koju su dali na putu povećanja poljoprivredne proizvodnje u Federaciji BiH.