Guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH), dr. Jasmina Selimović, boravila je u sjedištu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Vašingtonu, gdje je učestvovala u specijalizovanom programu obuke kojeg za guvernere centralne banke organizuje Odjel za monetarna i kapitalna tržišta (MCM) MMF-a. Ove godine MMF je Evropi dodijelio samo jedno mjesto za ovu prestižnu obuku, koje je pripalo guvernerki Selimović.
Osim učešća na ovom programu, guvernerka Selimović je boravak u Vašingtonu iskoristila i za nekoliko ključnih sastanaka sa visokim zvaničnicima MMF-a i predstavnicima međunarodnih institucija.
U razgovoru sa Adrianom Tobiasom, direktorom Odjela za monetarna i kapitalna tržišta (MCM) bilo je riječi o ulozi CBBiH u očuvanju monetarne i finansijske stabilnosti, daljoj saradnji sa MMF-om i izazovima koje nosi proces evropskih integracija. Poseban fokus bio je na jačanju kapaciteta CBBiH kroz tehničku podršku MMF-a.
Tokom sastanka sa Davidom Amaglobelijem, novim šefom misije MMF-a za BiH, razmatrana je trenutna ekonomska situacije u Bosni i Hercegovini, ključne reforme koje podržava MMF, kao i nastavak saradnje BiH s ovom međunarodnom finansijskom institucijom.
Susret sa Jeorenom Clicqom, novim šefom belgijsko-nizozemske konstituence MMF-a, bio je prilika da se istakne dobra saradnja BiH sa zemljama članicama konstituence, te razgovara o ulozi i prioritetima CBBiH u regionalnom i evropskom kontekstu i značaju koordiniranog pristupa u procesu integracije BiH u Evropsku uniju.
Guvernerka Selimović održala je sastanak i sa Markom Hortonom, zamjenikom direktora Evropskog odjela MMF-a, tokom kojeg je poseban fokus bio na ulozi CBBiH u procesu evropskih integracija. Razgovarano je o prioritetima CBBiH u prilagođavanju evropskim standardima i praksama.
Ovi sastanci predstavljaju značajan korak u jačanju odnosa između CBBiH i MMF-a, a ujedno i potvrdu posvećenosti CBBiH unaprjeđenju svoje uloge kao nezavisne, transparentne i odgovorne institucije. Tokom svih ovih razgovora pažnja je bila posvećena i pitanjima izazova sa kojima se susreće finansijski sektor, upravljanja deviznim rezervama, jačanja institucionalnih kapaciteta i podrške makroekonomskoj stabilnosti u zemlji.
CBBiH ostaje posvećena aktivnoj saradnji sa međunarodnim partnerima, čiji je cilj osiguranje dugoročne stabilnosti i podrška ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine.