Studija otkriva štetne hemikalije u narukvicama pametnih satova

0
105
PFHxA se pojavljuje u devet od 22 testirane narukvice (Foto: Freepik)

Pametne satove i razne uređaje za praćenje tjelesnog zdravlja mnogi nose 24 sata dnevno. Međutim, nova istraživanja pokazuju da nas ovi uređaji mogu izložiti štetnim ‘vječnim hemikalijama’. Naime, studija objavljena u časopisu ACS Environmental Science & Technology Letters otkrila je da skuplje narukvice izrađene od fluorirane sintetičke gume sadrže visok nivo perfluorheksanske kiseline (PFHxA), vrste hemikalije povezane s ekološkim i zdravstvenim problemima.
“Ovo otkriće ističe se zbog vrlo visokih koncentracija jedne vrste vječne hemikalije koja se nalazi u predmetima u dugom kontaktu s našom kožom”, objašnjavaju istraživači sa Univerziteta Notre Dame.
Per- i polifluoroalkilne tvari (PFAS) poznate su po tome što su dugovječne i odbijaju vodu, znoj i ulja. Zbog toga se koriste za izradu raznih proizvoda, od posteljine otporna na mrlje, preko menstrualnih proizvoda do odjeće za fitnes, uključujući pametne satove i narukvice za praćenje zdravlja organizma.

Testirane narukvice sadrže fluoroelastomere, sintetičke gume izrađene od PFAS-a

Ove narukvice sadrže fluoroelastomere, sintetičke gume izrađene od lanaca PFAS-a, kako bi se dobio materijal koji izbjegava promjenu boje i odbija prljavštinu. Iako ova izdržljivost čini trake izvrsnim za treninge, ona može predstavljati izvor spojeva koji se doslovno uvlače pod kožu nositelja. To su zaključili istraživači nakon što su 22 narukvice različitih marki i cjenovnih kategorija ispitali na prisutnost fluora i 20 pojedinačnih PFAS-a.
Svih 13 remenčića koji se reklamiraju da su izrađeni od fluoroelastomera, sadržavalo je fluor, baš kao i devet narukvica koje ovaj element ne spominju u specifikacijama proizvoda. Uz to, narukvice koje su koštale više od 30 dolara sadržavale su više fluora od onih ispod 15 dolara.
Nakon hemijske ekstrakcije sve su narukvice ispitane na 20 različitih PFAS-a. Najčešći PFHxA pojavljuje se u devet od 22 testirane narukvice. Pritom je srednja koncentracija PFHxA bila gotovo 800 dijelova na milijardu (ppb), a jedan je uzorak premašio 16.000 ppb.
Istraživači sugeriraju da bi velike količine PFHxA pronađene u narukvicama mogle biti rezultat upotrebe spoja kao površinski aktivne tvari tokom procesa proizvodnje fluoroelastomera. Trenutno nitko ne može objasniti koliko brzo PFHxA prelazi u kožu, niti potencijalne zdravstvene učinke koje ima kada tamo stigne, mada nedavne studije pokazuju da bi značajan postotak mogao proći kroz ljudsku kožu u normalnim uvjetima. Zbog toga istraživači preporučuju kupovinu jeftinijih narukvica izrađenih od silikona, prenosi Bug.hr.
“Ako potrošač želi kupiti skuplji remen, predlažemo da pročita opise proizvoda i izbjegava one koji su navedeni kao oni koji sadrže fluoroelastomere”, navode istraživači.