Od 1. januara 2025. godine Bosna i Hercegovina je službeno postala dio Regionalne inovacijske sheme (EIT RIS) Evropskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT). Ovaj važan korak osigurava povezivanje domaćih inovatora, poduzetnika i partnera s najvećim evropskim inovacijskim sistemom, jačajući regionalne inovacijske kapacitete i integraciju s evropskim strategijama pametne specijalizacije.
Pridruživanje EIT RIS omogućeno je zahvaljujući naporima Ministarstva civilnih poslova BiH da država ispuni kriterije EIT Strateške inovacijske agende (SIA) za period 2021-2027. Ove kriterije ispunjavaju zemlje koje su u godišnjim izvještajima European Innovation Scoreboard klasificirane kao ‘umjereni’ ili ‘skromni’ inovatori. Bosna i Hercegovina je uspjela osigurati status zemlje partnera u novom ciklusu, čime su otvorene nove prilike za domaće organizacije i pojedince. Ministarstvo je pomoglo i kroz koordinaciju Horizon Europe programa, koji je izuzetno značajan za oblast istraživanja i inovacija.
Zahvaljujuću statusu pridružene zemlje Horizon Europe programu, pojedinci i organizacije iz naše zemlje već su ostvarili značajan angažman u okviru EIT-a. Sudjelovali su u više od 300 EIT aktivnosti vezanih za obrazovanje i obuke, uspješno realizirali projekte financirane kroz EIT grantove, realizirano je osnivanje i podrška EIT Venturesima, a domaći partneri aktivno sudjeluju u EIT inicijativama.
Dodatno, uključujući i suradnju s EIT RIS-om, BiH nastoji povećati angažman domaćih organizacija, posebno kroz programe kao što su EIT Jumpstarter i njegov novi modul Post Jumpstarter, koji pomažu start-up kompanijama da realiziraju svoje ideje, te EIT InfraBooster, koji podržava infrastrukturne projekte. Značajne su i EIT Akcije za podršku inovativnom kapacitetu visokoškolskih ustanova, gdje trenutno učestvuje osam institucija iz BiH.
U narednom razdoblju BiH će raditi na uspostavljanju EIT Community RIS Hubs, koji će pružiti centraliziranu podršku za inovacijske aktivnosti i jačati povezanost s evropskim partnerima. Fokus će biti na povećanju učešća domaćih aktera u inovacijskim projektima i daljem razvoju lokalnih kapaciteta za konkurentnost na evropskom nivou.
Od 2021. do 2023. godine, EIT je uložio 17,2 miliona eura u ekonomije Zapadnog Balkana, podržavajući 52 partnera Zajednice znanja i inovacija (KIC) u realizaciji projekata usklađenih s lokalnim strategijama pametne specijalizacije i Planom rasta Zapadnog Balkana. Posebno je značajno da je učešće Zapadnog Balkana u aktivnostima EIT-a bilo šest puta veće u usporedbi s Horizon Europe programom, što dodatno naglašava važnost EIT-a u ovom dijelu Evrope.