Samsung Electronics radi na novom obliku najsavremenije mobilne bezbjednosti, počevši od Galaxy S25 serije. Poznata kao postkvantna kriptografija (PQC), ova tehnologija koristi napredne algoritme za buduću zaštitu od potencijalnih rizika koje kvantno računarstvo predstavlja za standardne metode enkripcije.
Samsung Newsroom se bavio istraživanjem budućnosti digitalne bezbjednosti kako bi razumio zašto Samsung već preduzima ove zaštitne mjere.
Pogled ka horizontu
Kvantno računarstvo predstavlja jedno od najrevolucionarnijih polja u modernoj tehnologiji i nudi neprikosnovene mogućnosti rješavanja problema. Zahvaljujući snazi kvantnih računara, složeni izazovi se mogu rješavati eksponencijalno brže nego primjenom tradicionalnog računarstva – što otvara nevjerovatne mogućnosti u brojnim sektorima od medicine do logistike. Na primjer, kvantni algoritmi mogu da pojednostave lance nabavke ili poboljšaju tačnost transportnih sistema.
Međutim, ova ogromna računarska snaga donosi rizike. S obzirom da kvantni algoritmi imaju potencijal da otkriju određene metode enkripcije koje se danas koriste za zaštitu podataka, veoma je važno riješiti ovaj problem kako bi se zaštitili podaci u budućnosti.
Iako se ne očekuje da široka primjena kvantnog računarstva počne već sada, rano djelovanje je od ključnog značaja za zaštitu od onih prijetnji u kojima napadači prikupljaju podatke sada kako bi ih dešifrovali uz pomoć budućih kvantnih kapaciteta.
Nova definicija standarda odbrane
Samsung radi na postkvantnoj kriptografiji kako bi šifrovani podaci ostali bezbjedni i u budućem svijetu kvantnog računarstva.
Kompanija strogo poštuje standarde koje preporučuje Nacionalni institut za standarde i tehnologiju (NIST) u cilju odbrane od napada kvantnih računara. Na primjer, algoritam pod nazivom ML-KEM (mehanizam enkapsulacije ključa na bazi modula mreže) primjenjuje matematiku na bazi mreža – složenih višedimenzionalnih struktura koje izuzetno otežavaju otkrivanje ključeva šifrovanja, čak i za kvantne računare. Ovaj algoritam, idealan za bezbjednu komunikaciju između povezanih uređaja, nudi čvrstu bezbjednost uz poboljšane performanse i minimalnu razmjenu podataka.
NIST-ovi PQCstandardi štite širok spektar elektronskih informacija, od povjerljivih mejlova do transakcija u e-trgovini. Oni za Samsung predstavljaju način da se podaci sa klauda u budućnosti zaštite od kvantnih prijetnji.
Samsung strateški pristup
Posvećen zaštiti korisničkih podataka sa aspekta razvoja tehnologija kao što je kvantno računarstvo, Samsung uvodi funkciju postkvantne unaprijeđene zaštite podataka (EDP) na Samsung Knox Matrix – vodeću zaštitu ove kompanije u sektoru za povezane ekosisteme uređaja.
Samsung EDP funkcija trenutno nudi šifrovanje od početka do kraja za korisničke podatke prilikom pravljenja rezervnih kopija, povrata ili sinhronizovanja ličnih informacija preko Samsung Clouda.
Uvođenjem PQC tehnologije na Knox Matrix se dodaje još jedan nivo zaštite – što postavlja nov standard klaud bezbjednosti na mobilnim uređajima. Kompatibilnost Knox Matrixa sa različitim uređajima garantuje odličnu zaštitu od kvantnih računara za rezervne kopije na Samsung Cloudu i sinhronizovane podatke na pametnim telefonima, TV uređajima i digitalnim kućnim aparatima.
Ova funkcija je dostupna na novoj Galaxy S25 seriji kao prvom uređaju koji radi na One UI 7, čime se korisnicima Galaxy uređaja obezbjeđuje još jača zaštita od prijetnji kvantnih računara.
Samsung na čelu bezbjedne budućnosti
Priprema za potencijalne prijetnje u digitalnom svijetu koji se neprestano razvija je neophodna. S obzirom na pojavu kvantnog računarstva, potpuno je jasno da postoji potreba za zaštitom podataka u budućnosti.
Galaxy S25 serija je prva u sektoru koja podržava zaštitu podataka na klaudu na bazi PQC-a i podiže ljestvicu zaštite podataka u eri kvantnog računarstva koja dolazi. Samsung će nastaviti da uvodi novine u sektoru mobilne bezbjednosti i stvara budućnost u kojoj korisnici mogu mirno da uživaju u povezanom svijetu.