U Vladi Federacije BiH je svečano uručena Urbanistička saglasnost za radove prve faze izgradnje Međunarodnog aerodroma Bihać. Urbanističku saglasnost su, od federalnog ministra prostornog uređenja Željka Nedića, preuzeli gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić i direktor JP Aerodrom Bihać Anel Hadžić.
Ovime su ispunjene sve zakonske odredbe Zakona o prostornom planiranju i korištenju zemljišta na nivou FBiH. Na taj način su stvoreni svi uvjeti za izdavanje ovog ključnog dokumenta, koji otvara put prema načelnom odobrenju za građenje.
“Izdavanje Urbanističke saglasnosti predstavlja jedan od najznačajnijih koraka u izgradnji aerodroma i vrlo je važno da smo uspjeli prevazići sve prepreke s kojima smo se susreli, uključujući i one birokratske, ali i neke pravne oko pretvorbe poljoprivrednog u nepoljoprivredno zemljište, te dobiti ovu saglasnost, tako da odmah sad možemo aplicirati za izdavanje građevinske dozvole. Ako sve bude teklo prema predviđenoj dinamici, građevinsku dozvolu bismo trebali imati u prvom kvartalu 2025. godine, a nakon toga i raspisati tender za prvu fazu radova te u 2025. zvanično početi sa radovima na izgradnji prve faze aerodroma”, kazao je gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.
Urbanistička saglasnost obuhvata četiri podfaze, koje se odnose na osiguranje svih potrebnih elemenata za uspostavljanje zračnog saobraćaja što su ujedno i sljedeći koraci.
“U narednom periodu nas čeka i realizacija podfaza, odnosno Faze 1A koja obuhvata izgradnju poletno sletne staze u dužini 1800 metara, Faze 1B kroz izgradnju platforne ili stajanke za 3 putnička mlazna aviona referentne oznake Airbus 220 100, Faze 1C kroz izgradnju objekata visoke gradnje i partera na južnoj strani kompleksa, te Faze 1D kroz izgradnju osnovne staze uz poletno sletnu stazu, odvodnih kanala i aeronautičke prilazne rasvjete”, rekao je direktor Aerodroma Bihać, Anel Hadžić.
Osim Vlade FBiH koja je finansijer ovog projekta, dobijanju Urbanističke saglasnosti doprinijela je i aktivna saradnja sa državnim agencijama u BiH, iz oblasti zračnog saobraćaja, BHDCA i BHANSA, te praćenje njihovih konkretnih instrukcija.