Prema podacima Međunarodne unije za telekomunikacije (ITU), 67% svjetske populacije povezano je na internet u 2023. godini. To je povećanje od skromnih 1% u odnosu na prošlu godinu (66%), dok je u prethodne dvije godine svaki zabilježio rast od 3% kod korisnika interneta. To bi moglo da sugeriše da globalni rast korisnika interneta počinje da stagnira.
Nova studija Surfsharka otkriva da, iako većina evropskih zemalja ima veći rezultat od prosjeka na rang listi elektronskom infrastrukture, Bosna i Hercegovina je među 13 posto zemalja kontinenta koje spadaju u kategoriju ‘siromašna e-infrastruktura’.
U Surfshark analizi e-infrastrukture u 121 zemlje na osnovu godišnjeg indeksa digitalnog kvaliteta života utvrđeno je da 52 zemlje imaju lošu e-infrastrukturu jer imaju indeks e-infrastrukture niži od prosjeka. U međuvremenu, 69 zemalja uživa u dobro razvijenoj elektronskoj infrastrukturi. Ako se stvari ne poboljšaju, broj globalnih korisnika interneta mogao bi u potpunosti prestati da raste, smatraju u Surfsharku.
Za izgradnju bilo koje vrste infrastrukture potrebne su investicije, ali zemlje sa niskom e-infrastrukturom takođe imaju tendenciju da imaju veoma malo bogatstva. Njihov prosječan BDP po glavi stanovnika (4,3 hiljade dolara) je skoro osam puta niži nego u zemljama sa dobrom e-infrastrukturom (32,6 hiljada dolara).

Većina evropskih zemalja ima dobro razvijenu elektronsku infrastrukturu. Samo pet evropskih zemalja, odnosno 13% zemalja, ima niži nivo e-infrastrukture od prosjeka: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Moldavija i Sjeverna Makedonija.
“Nivo e-infrastrukture jedne zemlje u velikoj mjeri utiče na kvalitet života ljudi – od pristupa informacijama do mogućnosti zapošljavanja i obrazovanja. Praćenje napretka zemalja u e-infrastrukturi može pomoći boljem razumijevanju ključnih pokretača koji stoje iza nje i ubrzati njen razvoj”, kaže glasnogovornica Surfsharka Gabriele Racaityte-Krasauske.
Surfshark navodi se da 96% analiziranih afričkih zemalja spada u kategoriju ‘siromašna e-infrastruktura’. Samo jedna od analiziranih afričkih zemalja – Kenija ima veću e-infrastrukturu od prosjeka. Kenija takođe ima nizak BDP po glavi stanovnika (2,1 hiljade dolara), što dokazuje da bogatstvo jedne zemlje nije jedini faktor koji pokreće razvoj e-infrastrukture.