CEFTA Week 2022: Može li ekonomska kriza pružiti novi podsticaj za regionalnu saradnju

0
540
Konferencija CEFTA Week 2022 okupila je regionalne aktere i partnere

Dijalog, saradnja i primjena inovativnih rješenja na osnovu standarda EU su glavni stubovi uspješne budućnosti članica CEFTA sporazuma. Na putu povezivanja pojedinačnih tržišta u zajedničko regionalno tržište koje će ekonomski rasti, članice CEFTA sporazuma imaju partnere i plan razvoja, ali moraju što prije da potvrde svoju posvećenost ovom cilju, zaključeno je u Briselu.
Konferencija CEFTA Week 2022 danas je okupila regionalne aktere i partnere na događaju pod nazivom CEFTA: Korak naprijed ka jedinstvenom EU tržištu. Bila je to prilika da se rezimira ono što je postignuto, ali i da se utvrde pravci budućeg zajedničkog djelovanja u 2023. godini, kada Crna Gora preuzima predsjedavanje CEFTA sporazumom od Moldavije.
Ova godina, kako je kazao direktor CEFTA sekretarijata Emir Đikić, donijela je nove izazove i posljedice ekonomske i socijalne krize su dodatno naglasile potrebu za sistemski regulisanim tržištem koje će biti osnova napretka i ekonomskog oporavka cijelog CEFTA tržišta.
Na marginama konferencije su uprave carina Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore potpisale memorandume o razumijevanju, čime se dodatno proširuju zeleni koridori sa Evropskom unijom. Zajedno sa onim već potpisanim sa Grčkom i Italijom u julu i septembru ove godine, inicijativa je otišla korak dalje stvaranjem osnove za podsticanje trgovine i smanjenje nelegalne trgovine sa EU.
Očekuje se da širenje CEFTA-TCT zelenih koridora sa Grčkom i uspostavljanje plavih traka sa Italijom, uz podršku RCC-a i Evropske komisije, dovede do jednostavnijih carinskih procedura i boljih veza carinskih uprava članica CEFTA sporazuma i EU. Na taj način će kompanije čiji kamioni prolaze procedure na graničnim prelazima imati direktnu korist koja donosi uštedu i bolju kontrolu rada, uz smanjenje gužvi.
Četiri bitne odluke čekaju da ih usvoji Zajednički komitet: Odluka o podsticanju elektronske trgovine, Odluka o uslugama dostavljanja pošiljki među članicama, Odluka o otklanjanju neopravdanog geoblokiranja i Odluka o priznavanju AEOS programa. Sve one stimulišu poslovanje u skladu sa principima EU i podstiču investicije.
CEFTA je blizu zaključivanja pregovora o još šest dodatnih sporazuma za ispunjavanje obaveza koje su lideri zapadnog Balkana preuzeli 2020. godine – priznavanje certifikata, dozvola i licenci za inžinjere, turističke agencije, proizvođače i trgovce medom.
“Regionalna trgovina u CEFTA regionu uvećana je za 74% do 127%, a trgovina robom i uslugama liberalizovana je i dodatno se unapređuje, u skladu sa politikom EU. Kao što je izvijestio RCC Balkan Business Barometer, samo 22% kompanija u regionu misli da se ekonomska situacija u 2022. godini popravila, dok 60% njih kaže da su imale koristi od CEFTA sporazuma. Povjerenje koje nam kompanije poklanjaju u rješavanju posljedica ekonomske krize i stvaranju novih trgovinskih prilika bi trebalo da nam bude ključni podsticaj za ispunjenje obećanja koje smo dali na Samitu u Sofiji 2020. i na Samitu u Tirani ove sedmice“, istakao je Đikić.
Oliver Varhelji, evropski komesar za proširenje i susjedsku politiku, rekao je u video poruci da je EU uz region i da ga podržava u ekonomskim i investicionim planovima.
“Suština regionalne ekonomske integracije leži u prevazilaženju političkih prepreka u cilju podsticanja ekonomskih prilika. Komisija je spremna da nastavi sa obezbjeđivanjem neophodne finansijske i tehničke podrške vašem radu“, rekao je Varhelji.
U okviru konferencije su organizovana tri panela posvećena trgovini robom, elektronskoj trgovini i mogućnostima predsjedavanja u 2023. godini.