FAO indeks cijena hrane stabilan je i u junu

FAO indeks cijena hrane na globalnom nivou u junu je u prosjeku iznosio 120,6 poena, što je isto kao i revidirani iznos za maj

0
275
FAO: Rastuće kotacije biljnog ulja kompenziraju niže cijene pšenice, kukuruza, riže i šećera

Referentna vrijednost ZA svjetske cijene prehrambenih proizvoda nepromijenjena je u junu, jer povećanje međunarodnih kvota za biljna ulja, šećer i mliječne proizvode nadoknađuje smanjenje cijena žitarica, objavila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).
FAO indeks cijena hrane, koji prati mjesečne promjene međunarodnih cijena seta prehrambenih proizvoda kojima se trguje na globalnom nivou, u junu je u prosjeku iznosio 120,6 poena, što je isto kao i revidiran iznos za maj. Indeks je sada 2,5 posto niži od prethodne godine i 24,8 posto ispod vrhunca iz marta 2022. godine.
FAO indeks cijena žitarica opao je za 3,0% u junu od maja, a kotacije za krupne žitarice, pšenicu i pirinač su pale, dijelom podstaknute poboljšanim izgledima za proizvodnju u velikim izvoznim zemljama.
FAO indeks cijena biljnog ulja, nasuprot tome, porastao je za 3,1% u odnosu na maj, podstaknut oživljavanjem globalne uvozne potražnje za palminim uljem i čvrstom potražnjom iz sektora biogoriva u Americi za sojinim i suncokretovim uljima.
FAO indeks cijena šećera porastao je za 1,9% u odnosu na maj nakon tri uzastopna mjesečna pada, uglavnom zbog zabrinutosti zbog mogućeg uticaja nepovoljnih vremenskih uslova i monsuna na proizvodnju u Brazilu i Indiji.
FAO indeks cijena mliječnih proizvoda porastao je za 1,2%, a međunarodne kvote za maslac dostigle su 24-mjesečni maksimum zahvaljujući povećanoj globalnoj potražnji za kratkoročnim isporukama usred snažne maloprodaje, sezonskog pada isporuka mlijeka u zapadnoj Evropi i niskih zaliha u Okeaniji.
FAO indeks cijena mesa praktično je nepromijenjen u junu, jer je blago povećanje svjetskih cijena goveđeg, svinjskog i goveđeg mesa gotovo nadoknadilo pad međunarodnih cijena mesa peradi vođen snabdijevanjem.

Globalna proizvodnja žitarica dostigla najviši nivo u 2024. godini

FAO je takođe ažurirao svoju prognozu za globalnu proizvodnju žitarica za 2024. godinu, i sada je na 2.854 miliona tona, što je novi rekord svih vremena.
Izvještaj o ponudi i potražnji žitarica, koji je danas objavio FAO, svoje projekcije pripisuje boljim izgledima žetve kukuruza u Argentini i Brazilu, kao i Turskoj i Ukrajini, što će nadoknaditi izglede za Indoneziju, Pakistan i nekoliko južnoafričkih zemalja.
Prognoza proizvodnje pšenice takođe je povećana na osnovu boljih izgleda u Aziji, posebno Pakistanu, koji bi trebalo da nadmaši očekivani pad u Ruskoj Federaciji zbog loših vremenskih uslova u velikim područjima za proizvodnju pšenice ranije ove sezone. Predviđa se da će globalna proizvodnja pirinča dostići rekordnih 535,1 miliona tona.
Predviđa se da će ukupna iskorišćenost žitarica u svijetu u 2024/25. godini porasti na 2.856 miliona tona, što je za 0,5% više u odnosu na prethodnu godinu, predvođeno pirinčem i krupnim žitaricama.

Sukobi i suša uzrok nesigurnosti hrane

Sukobi stvaraju ozbiljan nivo akutne nesigurnosti u hrani, posebno u Pojasu Gaze, Jemenu i Sudanu, gdje se stanovništvo također suočava sa rizikom od gladi, navodi se u najnovijem izvještaju Perspektive usjeva i situaciji sa hranom, koji je također objavljen danas.
Trogodišnja publikacija FAO-ovog Globalnog sistema za informisanje i rano upozoravanje (GIEWS) nudi granularni pregled trendova gladi u 45 zemalja za koje je identifikovala da im je potrebna spoljna pomoć za hranu.
Takođe nudi regionalni raspad proizvodnje žitarica i perspektiva. Očekuje se da će proizvodnja žitarica u zemljama sa deficitom hrane sa niskim prihodima porasti 2024. godine, ali je rast neujednačen oko 44-člane grupe.
Posebno zabrinjava projektovani godišnji pad ukupne proizvodnje žitarica u Južnoj Africi za skoro 20% u 2024. godini, zbog vrućih i suvih uslova, navodi se u izvještaju.