FAO indeks cijena hrane u julu porastao 1,3 posto

FAO indeks cijena hrane, koji prati mjesečne promjene međunarodnih cijena prehrambenih proizvoda kojima se trguje na globalnom nivou, u julu je u prosjeku iznosio 123,9 poena

0
306
Globalno povećanje cijena hrane potaknuto je naglim skokom FAO indeksa cijena biljnog ulja

Svjetske cijene prehrambenih proizvoda porasle su u julu, nakon ukidanja Crnomorske inicijative za žito i novih trgovinskih ograničenja na pirinač, izvijestila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).
FAO indeks cijena hrane, koji prati mjesečne promjene međunarodnih cijena prehrambenih proizvoda kojima se trguje na globalnom nivou, u julu je u prosjeku iznosio 123,9 poena, što je 1,3% više u odnosu na prethodni mjesec, dok je 11,8% ispod nivoa iz jula 2022. godine.
Povećanje je potaknuto naglim skokom FAO indeksa cijena biljnog ulja, koji je porastao za 12,1% u odnosu na juni nakon sedam mjeseci uzastopnog pada. Cijene suncokretovog ulja oporavile su se za više od 15%, uglavnom zbog obnovljenih neizvjesnosti oko izvoznih zaliha nakon odluke Ruske Federacije da prekine implementaciju Crnomorske inicijative za žito. Svjetske cijene palminog, sojinog i ulja repice porasle su zbog zabrinutosti za izglede za proizvodnju u vodećim zemljama proizvođačima.
FAO indeks cijena žitarica pao je za 0,5% u odnosu na juni, potaknut padom međunarodnih kotacija grubog žita od 4,8% zbog povećanih sezonskih zaliha kukuruza iz tekućih žetva u Argentini i Brazilu i potencijalno veće proizvodnje od očekivane u SAD. Međutim, cijene pšenice porasle su za 1,6%, što je njihov prvi mjesečni rast u posljednjih devet mjeseci, zbog neizvjesnosti oko izvoza iz Ukrajine, kao i kontinuiranih sušnih uslova u Sjevernoj Americi.
FAO indeks cijena svih rižinih proizvoda porastao je za 2,8% na mjesečnom i 19,7% na godišnjem nivou kako bi dostigao najviši nominalni nivo od septembra 2011. godine.
Ovaj pritisak na povećanje cijena riže podiže značajnu zabrinutost za sigurnost hrane za veliki dio svjetske populacije, posebno one koji su najsiromašniji i koji posvećuju veći dio svojih prihoda kupovini hrane, upozorio je FAO.
FAO indeks cijena šećera opao je za 3,9% jer su dobar napredak u brazilskoj žetvi šećerne trske i poboljšane kiše u većini područja u Indiji utjecali na svjetske kotacije, kao i smanjena potražnja iz Indonezije i Kine, najvećih svjetskih uvoznika šećera. Stalna zabrinutost zbog potencijalnog uticaja fenomena El Niño na ujseve šećerne trske, zajedno sa višim međunarodnim cijenama sirove nafte, ublažili su pad.
FAO indeks cijena mliječnih proizvoda pao je u julu za 0,4% i bio je 20,6% ispod vrijednosti iz jula 2022. Svjetske cijene sira su se blago oporavile nakon naglog nedavnog pada jer je vruće vrijeme uticalo na sezonsko smanjenje zaliha mlijeka u Evropi.
FAO indeks cijena mesa pao je za 0,3% u odnosu na juni. Ponude za goveđe, ovčije i živinsko meso su se smanjile zbog solidne ponude i u nekim slučajevima niže potražnje vodećih uvoznika. Cijene svinjskog mesa su, naprotiv, porasle, odražavajući visoku sezonsku potražnju zajedno sa stalnim ograničenim zalihama iz zapadne Evrope i SAD.