Grupa Triglav je u prvom polugodištu 2023. povećala ukupan obim poslovanja na 955,4 miliona eura i ostvarila poslovni rezultat prije oporezivanja od 10,5 miliona eura. Ovogodišnje neočekivano ograničenje cijene dopunskog zdravstvenog osiguranja u Sloveniji izazvalo je visok gubitak u segmentu zdravstvenog osiguranja, koji je na polugodišnjem nivou iznosio 30,9 miliona eura, što se značajno odražava i na polugodišnji rezultat Grupe Triglav. Prirodne katastrofe u Sloveniji i regionu, posebno oluje, tuče i poplave u julu i avgustu, izazvale su istorijski visoke gubitke za Grupu Triglav. Njihova trenutna procjena dostiže između 150 i 200 miliona eura.
Uzimajući u obzir reosiguravajuće zaštite, procjenjuje se da će njihov negativan uticaj na dobit Grupe biti između 40 i 50 miliona eura. Grupa procjenjuje da će zbog gubitaka u segmentu zdravstvenog osiguranja i šteta od prirodnih katastrofa njen cjelogodišnji poslovni rezultat prije oporezivanja biti oko 80 posto manji od planiranog. Procjena je zasnovana na pretpostavci normalnih odštetnih zahtjeva do kraja godine.
Uprkos zahtjevnim okolnostima, Grupa održava kapitalizaciju na odgovarajućem nivou i adekvatno je likvidna. Čak i u zahtjevnim okolnostima, dosljedno sprovodi strategiju u pravcu rasta, razvoja i održivih ambicija, saopćeno je iz Triglava.
Poslovni rezultat Grupe Triglav
Grupa Triglav je u prvoj polovini 2023. godine ostvarila poslovni rezultat od 10,5 miliona eura prije oporezivanja, koji u jednakim dijelovima dolazi iz djelatnosti osiguranja i neosiguranja. U djelatnosti osiguranja ono je iznosilo 5,1 miliona eura i rezultat je dobrog rezultata finansijskih ulaganja (10,2 miliona eura) i negativnog rezultata u osiguravajuće-tehničkom dijelu poslovanja (-5,1 miliona eura). Ovo drugo je uzrokovano visokim gubitkom od 30,9 miliona eura u segmentu zdravstvenog osiguranja. Gubitak je poništio dobar polugodišnji rezultat svih ostalih segmenata osiguranja zajedno. U skladu sa računovodstvenim standardima, već je priznat u polugodišnjim izvještajima Grupe u odgovarajućem iznosu. Rezultat iz djelatnosti izvan osiguranja iznosi 5,4 miliona eura i dolazi uglavnom od upravljanja imovinom stranaka u uzajamnim fondovima i individualnog upravljanja.
O poslovanju Grupe Triglav do kraja godine predsjednik uprave Zavarovalnice Triglav Andrej Slapar rekao je da im je u trenutnim okolnostima briga prvenstveno usmjerena na stranke koje su pretrpjele štetu u prirodnim katastrofama.
“U Triglavu odštetne zahtjeve smatramo redovnim dijelom našeg poslovanja. Vjerujemo, da će ovogodišnji iznos prirodne masovnih šteta dostići vrijednost između 150 i 200 miliona eura, što je istorijski nivo. Njihov uticaj na poslovni rezultat Grupe znatno će premašiti dugoročni prosjek i, prema sadašnjim procjenama, iznosiće između 40 i 50 miliona eura. Procjenjujemo, da će zbog ova dva faktora iz okoline, odnosno promjena u zdravstvenom sistemu u Sloveniji i prirodnih masovnih šteta, a uz pretpostavku normalnih odštetnih zahtjeva do kraja godine, naš poslovni rezultat ove godine biti oko 80 posto manji od prvobitno planiranog“, rekao je Slapar.
No, i pored toga Grupa Triglav ostaje finansijski stabilna, adekvatno likvidna i kapitalizirana na odgovarajućem nivou.
Profitabilnost kapitala Grupe iznosila 2,3%
Aktivnom implementacijom strateških pravaca Grupa je ostvarila 955,4 miliona eura ukupnog obima poslovanja (indeks 111). Rashodi od usluga osiguranja porasli su na 632,9 miliona eura (indeks 115), od čega je najveći rast od 31 posto ostvaren u segmentu zdravstvenIH osiguranja. Troškovi poslovanja Grupe iznosili su 214,4 miliona eura (indeks 114), pri čemu su najviše porasli troškovi pribavljanja osiguranja, u skladu sa rastom obima poslovanja.
Kombinovani koeficijent imovinskih i zdravstvenih osiguranja Grupe bio je 102,2 posto. Marža ugovorne usluge, koja uključuje neostvarenu, a očekivanu dobit od ugovora o osiguranju, dostigla je 208,7 miliona eura (indeks 112), u njoj novostvoreni dio marže predstavlja udio od 9,5%. Pod uticajem povoljnih uslova na finansijskim tržištima, ostali sveobuhvatni prihodi su iznosili 8,7 miliona eura. Neto godišnja profitabilnost kapitala Grupe iznosila je 2,3%.
Triglav Grupa na tržištu Bosne i Hercegovine
Grupa Triglav je u prvoj polovini 2023. na cijelom području Bosne i Hercegovine (uključujući Federaciju BiH i Republiku Srpsku) povećala cjelokupan obim poslovanja za 1 procenat u odnosu na isti period prethodne godine, na 27 miliona eura.
Triglav osiguranje Sarajevo je u prvom polugodištu 2023. sa tržišnim udjelom od 10,2% zadržalo četvrtu poziciju na tržištu Federacije BiH. Istu poziciju sa nešto nižim tržišnim udjelom (9,1 %) Grupa Triglav je zadržala na području čitave BiH (Republika Srpska i Federacija BiH).
“Uprkos jakoj konkurenciji, te uvećanim inflatornim i makroekonomskim pritiscima usljed globalnih poremećaja, zadovoljni smo poslovanjem. Kao i do sada, fokusirani smo na potrebe naših klijenata za što boljom ponudom. Upravo nam je želja da razvijemo i pružimo što bolju uslugu za klijente omogućila da ove godine proslavimo 30 godina poslovanja, na šta smo posebno ponosni”, izjavio je predsjednik Uprave Triglav osiguranja Sarajevo, Edib Galijatović.
Na tržištu Republike Srpske osiguravajuće društvo Triglav je sa tržišnim učešćem od 6,8 procenata ostvarila šesto mjesto.
“U prvih šest mjeseci 2023. godine Triglav osiguranje Banja Luka je dobro poslovalo u svim segmentima. Naš pristup na tržištu ostaje proaktivan sa fokusom na osluškivanje potrebe naših osiguranika. Primjer koji ide u tom pravcu je formiranje paketa dobrovoljnih vidova osiguranja koji se mogu zaključiti uz polisu autoodgovornosti. Na taj način nudimo najcjelovitiju zaštitu imovinskog interesa osiguranika u pogledu korišćenja vozila na našem tržištu po sniženim, paketnim cijenama“, izjavio je Janez Rožmarin, direktor Triglav osiguranja Banja Luka.