MOL Grupa proizvela biodizel od hidrotretiranog biljnog ulja te održivog avio goriva

0
75
Rafinerija MOL Grupe u Bratislavi

MOL Grupa je proizvela dizel gorivo koje sadrži hidrogentretirano biljno ulje (HVO) i održivo avio-gorivo (SAF) u Slovnaftovoj rafineriji u Bratislavi.
Kvalitet proizvoda potvrđen je analizom radioizotopa koju je provela nezavisna specijalizirana laboratorija Isotoptech Zrt. Uspješan proizvodni test potvrđuje da je MOL Grupa tehnološki spremna za proizvodnju alternativnih sintetičkih goriva, što je dio dugoročne strategije grupe ‘Shape Tomorrow’.
U rafineriji u Bratislavi uspješno je proizveden HVO biodizel biljnog porijekla. HVO se proizvodi pomoću ulja ljuske indijskih oraščića, a rezultirajuća biokomponenta se obrađuje zajedno sa sirovom naftom. MOL Grupa već godinama koristi tzv. proces zajedničke prerade u rafineriji Dunava u Százhalombatti. Ovaj proces smanjuje emisije iz tradicionalnih goriva miješanjem biljnih ostataka, jer se bio i fosilne komponente direktno obrađuju u isto vrijeme tokom proizvodnje. Proizvodni test je bio uspješan – laboratorija Isotoptech Zrt u Mađarskoj analizirala je dizelski proizvod i potvrdila da sadrži potreban omjer HVO-a.
U isto vrijeme, rafinerija MOL Grupe u Bratislavi provela je još jedan proizvodni test, koji je koristio proces zajedničke prerade za proizvodnju održivog avio-goriva (SAF). U ovom slučaju, kompanija je također stvorila vrijednost od otpada – djelomično rafinirano jestivo ulje je obrađeno zajedno sa tradicionalnom sirovinom. Test je dokazao da je proizvodna jedinica u rafineriji u Bratislavi, koja se koristi za proizvodnju standardnog kerozina, također pogodna za proizvodnju održivog avio-goriva.
Trenutno, vrlo malo rafinerija u svijetu proizvodi SAF, što Slovnaft čini jednom od prvih rafinerija sposobnih za proizvodnju avionskog goriva koje zadovoljava zahtjeve kvaliteta za SAF. U kontekstu ekoloških ciljeva EU, SAF bi trebao činiti 2% ukupne potrošnje avio-goriva od ove godine, a taj postotak će se postepeno povećavati svake godine. Predviđa se da će SAF dostići udio od 6% do 2030. godine, 20% do 2035. i 70% do 2050. godine. Ovi zahtjevi će se primjenjivati na sve letove koji polaze iz EU, bez obzira na odredište.
Slovnaft, kao i MOL Grupa, također sarađuju sa Aeronautičkim fakultetom Tehničkog univerziteta u Košicama na testiranju SAF avio-goriva.