Događajem ‘Partnerstvo za ekonomsku pravdu i prava: Koja je ekonomska vrijednost brige?’, održanom danas u Sarajevu, ozvaničen je početak rada Akcione koalicije za ekonomsku pravdu i prava u BiH.
Ovo partnerstvo, kao dio UN Women globalne kampanje ‘Generacija za ravnopravnost’, posvećene unapređivanju rodne ravnopravnosti širom svijeta, osmišljeno je s ciljem reagiranja na ključna ograničenja s kojima se žene i djevojčice suočavaju u ekonomiji. Fokus ovog partnerstva u BiH bit će na ekonomiji brige i njege.
Uvodna obraćanja održali su Dr. Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a u BiH, Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH/Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, Matthew Field, britanski ambasador u BiH, te Lisa Curman, zamjenica šefice Odjela za razvojnu saradnju pri Ambasadi Švedske u BiH.
“Jedan od ključnih ciljeva koje podržavaju Ujedinjene nacije u BiH je da što više žena bude aktivno na tržištu rada, s obzirom da podaci pokazuju da ih je trenutno aktivno samo 36.5%“, rekla je Dr. Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a u BiH.
Centralni događaj, koji je održan u Međunarodnom centru za djecu i omladinu Novo Sarajevo, putem Zoom platforme i Facebook Live kanala pratilo je više od 100 učesnika/ca iz cijele BiH. Tom prilikom je britanski ambasador u BiH, Matthew Field uputio poruku: U BiH radimo na tome da zemlja postane mjesto s jednakim šansama za dječake i djevojčice, za muškarce i žene.
Akciona koalicija za ekonomsku pravdu i prava adresirat će ključna ograničenja s kojima se suočavaju žene i djevojčice u ekonomiji, kroz provedbu aktivnosti s ciljem sveobuhvatnih promjena do 2026. godine. Jedan od strateških partnera ovog procesa na globalnom nivou je Švedska.
“Nadamo se da će širok spektar uključenih aktera, uključujući organizacije civilnog društva i aktiviste/kinje, iskoristiti ovu priliku da zahtijevaju promjene, da na odgovornost pozivaju one koji mogu promijeniti ekonomsku stvarnost žena i djevojčica, i da donose hrabre odluke kako bi se poboljšala situacija za muškarce i žene, kao i djevojčice i dječake”, rekla je Lisa Curman, zamjenica šefice Odjela za razvojnu saradnju u Ambasadi Švedske u BiH.
Nakon uvodnih obraćanja, o iskustvu i izazovima u pokretanju vlastitog biznisa govorila je Elvira Ganibegović, poduzetnica i vlasnica dječijih vrtića Kidtropolis u Zenici.
Kroz panel diskusiju ‘Koje su različite perspektive o ekonomiji brige?’, svoja viđenja o temi iznijele su učesnice Berina Omerović, menadžerica ljudskih potencijala u kompaniji Isatis Software Solutions, Vildana Bešlija, zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo i Aida Hrnjić, direktorica udruge Colibri, uz moderaciju Dajane Džindo, izvršne direktorice Fondacije 787.
Događaj su organizirali UN Women, uz podršku Švedske i u partnerstvu s Agencijom za ravnopravnost spolova BiH, Gender centrom RS, Gender centrom FBiH, Ujedinjenim nacijama u BiH i Britanskom ambasadom u BiH.