Vijeće ministara Bosne i Hercegovine danas je na sjednici utvrdilo je Prijedlog sporazuma o financiranju za Interreg VI-B Program EURO MEDITERRANEAN (EURO MED) za razdoblje 2021. – 2027. godine između Evropske unije, koju predstavlja Evropska komisija, i Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Direkcija za europske integracije Vijeća ministara BiH, i Republike Francuske, koju predstavlja francuska regija Provansa-Alpi-Azurna obala.
Sporazum utvrđuje uvjete financiranja i provedbe programa u BiH, uz financijsku potporu Evropskog fonda za regionalni razvoj i Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA III) te uz nacionalno sufinanciranje programa.
Ukupan budžet programa je određen u iznosu 293.624.033 eura, a ukupni financijski doprinos EU je 234.899.226 eura, dok će 58.724.807 eura sufinancirati zemlje sudionice.
Opći cilj programa je promocija održivog rasta u mediteranskom području poticanjem inovativnih koncepata i prakse te razumnog korištenja resursa, kroz integrirani teritorijalni pristup koji se temelji na suradnji. Razdoblje izvršenje ovog sporazuma je 15 godina od dana kada ga posljednja strana potpiše.
Program EURO MED provode Bosna i Hercegovina, Francuska, Bugarska, Grčka, Španija, Hrvatska, Italija, Kipar, Malta, Portugal, Slovenija, Crna Gora, Albanija i Sjeverna Makedonija.
EU program prekogranične saradnje Hrvatska – BiH – Crna Gora
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma o financiranju (Interreg VI-A) IPA programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora za razdoblje 2021.- 2027. godina između Evropske unije, koju predstavlja Evropska komisija, i Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Direkcija za evropske integracije Vijeća ministara BiH.
Na sjednici je utvrđen i Prijedlog sporazuma između Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore o provođenju Programa Interreg VI-A IPA Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027. godina, između Republike Hrvatske, koju predstavlja Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU-a, Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Direkcija za evropske integracije Vijeća ministara BiH, i Crne Gore, koju predstavlja Ministarstvo evropskih poslova, s ciljem dodatnog reguliranja međusobnih odnosa.
Cilj ovog programa je jačanje socijalnog, ekonomskog i teritorijalnog razvitka prekograničnog područja intervencijama u oblastima inovacija, konkurentnosti, socijalne i zaštite okoliša te turizma.
Ukupan budžet programa iznosi 138.453.765 eura od čega je financijski doprinos EU-a 117.685.699 eura, a preostalih 20.768.066 eura predstavlja sufinanciranje zemalja sudionica. Razdoblje izvršenje ovog sporazuma je 15 godina od dana kada ga posljednja strana potpiše.
IPA III: BiH s Italijom u programu EU-a ADRION
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma o financiranju za Interreg VI-B IPA Jadransko-jonskog programa (ADRION) za razdoblje 2021. – 2027. godine između Evropske unije, koju predstavlja Evropska komisija, Republike Italije, koju predstavlja regija Emilia-Romagna, i Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Direkcija za evropske integracije Vijeća ministara BiH.
Sporazum utvrđuje uvjete financiranja i provedbe ADRION programa u BiH uz financijsku potporu Evropskog fonda za regionalni razvoj i Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA III) te uz nacionalno sufinanciranje programa.
Cilj programa je poticanje evropskih integracija među partnerskim državama, koristeći prednosti njihovih bogatih prirodnih, kulturnih i ljudskih resursa, kao i jačanje ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije u jadranskoj i jonskoj regiji.
Ukupan budžet ovog programa je 160.810.020 eura, a financijski doprinos Evropske unije je 136.688.515 eura, dok će preostalih 24.121.505 eura sufinancirati zemlje sudionice. Razdoblje izvršenja ovog sporazuma je 15 godina od dana kada ga posljednja strana potpiše.
Program provode Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Grčka, Italija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, San Marino, Srbija i Slovenija.
Usvojeni dokumenti za borbu protiv pranja novca
Na prijedlog Ministarstva sigurnosti usvojena je Procjena rizika od pranja novca i financiranja terorizma u Bosni i Hercegovini povezanih s virtualnom imovinom i Akcijski plan za borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma u BiH povezanih s virtualnom imovinom 2024. – 2027. godine, koje je pripremila ranije imenovana radna grupa Vijeća ministara BiH.
Usvajanjem ovih dokumenata Bosna i Hercegovina poduzima konkretne mjere u području borbe protiv pranja novca i financiranja terorizma povezanog s virtualnim valutama, sukladno preporukama FATF-a.
Vijeće ministara BiH usvojilo je još jedan važan dokument uoči posjete delegacije Moneyvala najavljenog za februar ove godine kada će se razgovarati o učinkovitosti sistema u borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma.
Prethodno je aktualni saziv Vijeća ministara BiH usvojio Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, izmjene i dopune Pravilnika o provedbi Zakona o sprečavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, dopunu Procjene rizika od pranja novca i financiranja terorizma u BiH za razdoblje 2022. – 2024. godine i prateći Akcijski plan u ovoj oblasti.
Čak 90% bh. izvoza plasirano na tržišta EU i CEFTA-e
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o provođenju bilateralnih sporazuma o trgovinskoj i/ili ekonomskoj suradnji, trgovinskih i sporazuma o slobodnoj (preferencijalnoj) trgovini koje je zaključila Bosna i Hercegovina s drugim državama, koju će Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa dostaviti Predsjedništvu BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH.
U Informaciji se daje pregled stanja s ključnima nalazima i prijedlozima za poboljšanja u ovom području.
U Informaciji se, također, navodi kako je 90% ukupne vrijednosti bh. izvoza plasirano na tržišta EU-a i CEFTA-e u 2021. godini, a 6% je izvezeno na tržišta preostala dva partnera s kojima je u primjeni sporazum o slobodnoj trgovini, a to su EFTA države i Republika Turska. Tek 4% bh. izvoza je plasirano u države ostatka svijeta.
Bosna i Hercegovina je imala zaključen 31 bilateralni sporazum o trgovinskoj i/ili ekonomskoj suradnji do kraja 2022. godine. Istodobno se ističe da vrijednost investicija iz Austrije, Hrvatske, Italije i Njemačke čine 40,7% ukupno registriranih inozemnih ulaganja u BiH.
Trgovska gora: Angažirati međunarodni advokatski ured
Vijeće ministara BiH upoznalo se s Informacijom o potrebi donošenja Odluke o odabiru međunarodnog advokatskog ureda za usluge pravnog savjetovanja u vezi s prekograničnim postupkom studije utjecaja na okoliš povodom planiranog skladištenja radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovske gore.
Zaduženo je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa da, u suradnji s Pravobraniteljstvom BiH, pristupi procesu odabira međunarodnog advokatskog tima i utvrđivanju troškova njegova angažiranja, te o tome izvijesti Vijeće ministara BiH.