Američki dolar je danas ojačao na međunarodnim tržištima valuta budući da trgovci procjenjuju da će ubrzana inflacija u SAD-u potaknuti centralnu banku da razmotri smanjivanje monetarne potpore privredi prije no što je planirala.
Euro je prema dolaru oslabio 0,18 posto i njime se trgovalo po 1,1839 dolara.
Dolarov indeks, koji mjeri promjene američke prema korpi šest ostalih ključnih svjetskih valuta porastao je 0,38 posto, na 92,612 bodova.
Trgovci su usredotočeni na inflaciju u SAD-u budući da je američka centralna banka u junu neočekivano naznačila da bi mogla podići ključne kamatne stope 2023., godinu dana ranije no što su planirali.
Izvještaj ministarstva rada pokazao je da su cijene u 12-mjesečnom periodu zaključno s junom porasle 5,4%, nakon 5% povećanja u maju.
Visoki dužnosnici Evropske centralne banke (ECB), uključujući predsjednicu Christine Lagarde, signalizirali su jučer da će banka ustrajati u poticajnoj monetarnoj politici, prenosi Hina. ECB je prošle sedmice podigla ciljanu stopu inflacije s ‘nešto ispod dva’ na dva posto, a Lagarde je u razgovoru za Bloomberg TV najavila izmjenu smjernica monetarne politike na julskoj sjednici, istaknuvši da žele sačuvati povoljne uvjete finansiranja u eurozoni.
Rast cijena nafte podigao je valute zemalja-izvoznica, pa su norveška kruna, kanadski dolar i ruska rublja ojačali prema američkom dolaru u rasponu od 0,3 do 0,7 posto.
Kineski juan približio se najvišem nivou prema dolaru u sedam dana, potaknut skokom izvoza i uvoza u junu.
Funta je prema dolaru oslabila 0,3 posto, kliznuvši na 1,3847 dolara, pritisnuta naglim rastom broja zaraženih uoči ukidanja preostalih korona-ograničenja u Engleskoj.