Na novogodišnjoj svečanosti za svoje klijente i partnere u Gradskoj vijećnici Sarajevo, Sparkasse Banka je odala priznanje svojim klijentima i partnerima koji daju poseban doprinos ekonomskom, ekološkom, socijalnom, obrazovnom i kulturološkom razvoju bh. društva.

Kako je naglasio predsjednik Uprave Sparkasse banke Amir Softić, ova banka je isticanjem dobrih inicijativa željela podijeliti svoje viđenje šta je za razvoj bh. ekonomije i društva važno, i na čemu sa svojim partnerma kontinuriano radi: ciljano jačanje industrija vitalnih za kreiranje novih radnih mjesta i nove vrijednosti; zdravlje i održivost planete koju ostavljamo budućim generacijama i razvoj mladog poduzetništva, obrazovanja i kulture koji doprinose boljem kvalitetu života ljudi.

Ovaj poslovni model Sparkasse banke je u svom obraćanju podržala ambasadorica Austrije u BiH, Urlike Hartmann, a član Uprave austrijske matične grupacije Staiermerkische Sparkasse Georg Bucher potvrdioje opredjeljenje grupacije da ostane dugoročan investitor i partner ekonomiji u BiH.

Na događaju su promovirane i uspješne priče mladih poduzetnika, te su se predstavili startupi koje je ova banka pratila na razvojnom putu do održivih biznisa – Jo Wood Banja Luka i Motus Health.
Sparkasse banka je na događaju zahvalila partnerima UNDP, Finance in Motion i EFSE, USAID Turizam, EBRD, Austria Advantage Sarajevo te VIG grupaciji – Vienna i Vienner osiguranje sa kojima sarađuje na inovativnim uslužnim konceptima, kao i dugoročnim inicijativama podrške SME sektoru, industrijama poljoprivreda i turizam, te zelenoj transformaciji privrednika.
Posebna ‘Sparkasse priznanja za dobre priče’ banka je uručila onim partnerima koji u podršci zajednici izlaze iz okvira svog poslovanja, prave posebne uspjehe ili su humanist učinili svojom misijom:
• Visoka škola za turizam i menadžment Konjic – dekanesi prof. dr. Marijani Semić Šećibović ‘Priznanje za doprinos inkluzivnom obrazovanju’ i program besplatnog školovanja za obespravljene žene kroz koji je na desetine žena dobilo priliku da stekne akademsko zvanje.
• Udruženje Superar u BiH – ‘Priznanje za doprinos umjetnosti i socijalnoj inkluziji ‘ koji kroz program besplatnog muzičkog obrazovanja u školama i inkluzivni koncept trenutno obrazuje 450 djece širom BiH.
• Startap studio Fondacije Mozaik – ‘Priznanje za razvoj malog poduzetništva’ za programe mentoring i podrške startupima iz kojih su tokom proteklih godina proistekle stotine uspješnih poduzetničkih priča i novih radnih mjesta u BiH.
• Profesorima sa šest javnih Ekonomskih fakulteta Univerziteta iz cijele BiH koji su partneri Sparkase Banke u projektu Nagrada ‘Zlatno S za najbolji rad iz ekonomije i bankarstva’ – Priznanje za doprinos kreiranju novih naučnih istraživačkih rješenja za boljitak ekonomije BiH’, za Prof. dr. Željka Šaina sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Prof. dr. Dijani Vuković sa Ekonomskog fakulteta Bihać, Prof. dr. Dejanu Mikereviću sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta Banja Luka, Prof. dr. Dženanu Kuloviću sa Ekonomskog fakulteta u Zenici, Prof. Dr. Igoru Živko sa Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, Prof. dr. Meldini Kokorović Jukan sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
• Udruženju Srce za Djecu oboljelu od raka – ‘Priznanje za humanost i podršku ranjivim skupinama’ za dugogodišnji humanitarni rad i uspostavljanje koncepta i osnivanje roditeljskih kuća za djecu oboljelu od raka u BiH.
• Ronilački klub Bosna – ‘Priznanje za doprinos očuvanju okoliša BiH’ za dugogodišnji volonterski rad na čišćenju bh. rijeka i jezera.
• Austrijski kulturni forum – ‘Priznanje za doprinos razvoju kulture u BiH’ za niz inicijativa koje provode, a posebno priznanje na velikom regionalnom projektu ‘IMAGINE DIGNITY ARTS & IDEAS” koji kroz izložbe i događaje u nizu gradova u regiji spaja arhitekturu, umjetnost i nove, održive ekonomske koncepte poput cirkularne ekonomije.
• Muzej savremene umjetnosti Ars Aevi i URBAN THINK TANK _NEXT arhitektonski ured CIRIH – ‘Priznanje za promociju novih, održivih urbanističkih koncepata za bolji kvalitet življenja u gradovima u BiH’. Osim što radi na ideji kulturnog distrikta u spoju tri muzeja na Marijindvoru u Sarajevu, ovaj tim će biti kreator Olimpijade arhitekture 2024. koja će, kroz niz projekata, oživjeti olimpijsku baštinu BiH.