U Tuzli otvoren Prvi centar za podršku hraniteljstvu u Federaciji BiH

0
46

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike saopćilo je da je danas u Tuzli svečano otvoren prvi Centar za podršku hraniteljstvu u Federaciji BiH.
Ovaj centar rezultat je zajedničkog projekta Federalnog ministarstva rada i socijalne politike i međunarodne organizacije ‘Back-to-Back’, koji su pružili podršku SOS Dječijim selima u BiH pri njegovom uspostavljanju i otvaranju. Centar je namijenjen pružanju podrške svim hraniteljskim porodicama u Tuzli, a kako je istaknuto prilikom otvaranja, Tuzla trenutno ima najveći broj hraniteljskih porodica u FBiH, nešto više od stotinu. U prvoj godini rada, Centar će biti fokusiran na specijalizirano hraniteljstvo, pružajući podršku porodicama koje su preuzele brigu o djeci s poteškoćama u razvoju. Nakon pilot faze, podrška će se širiti na sve hraniteljske porodice, navodi se u saopćenju Ministarstva.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je značaj ovog projekta, kazavši da je hraniteljstvo ključ za deinstitucionalizaciju i pružanje sigurnog porodičnog okruženja djeci koja ne mogu odrastati u svojim biološkim porodicama.
“U saradnji sa SOS Dječijim selima u BiH jačamo stručnu podršku hraniteljskim porodicama i djelujemo s ciljem ispunjenja misije koju uzajamno dijelimo, a to je da niti jedno dijete ne treba odrastati samo. Federalno ministarstvo rada i socijalne politike pruža i nastavit će pružati podršku ovakvim projektima i programima u oblasti socijalne zaštite”, kazao je ministar Delić.

Nacionalni direktor SOS Dječijih sela u BiH Malik Garibija naglasio je da otvaranje ovog centra predstavlja značajan pomak u sistemu podrške hraniteljskim porodicama.
“SOS Dječija sela će ovu praksu nastaviti širiti i u druge dijelove Federacije BiH kako bismo osigurali da vizija da svako dijete ima pravo na porodicu i dom, postane stvarnost za svako dijete koje ne može odrastati u svojoj biološkoj porodici”, istakao je Garibija.
Direktorica Programa Centra za hraniteljstvo Slađana Skenderović Cvitkušić, kazala je da je ovaj centar ključan korak u jačanju hraniteljstva kao najboljeg oblika alternativne brige za djecu.
Iz Federalnog ministarstva navode da otvaranje Centra za podršku hraniteljstvu predstavlja i važan korak ka transformaciji sistema socijalne zaštite, s ciljem deinstitucionalizacije i sprečavanja dugotrajnog zbrinjavanja djece u ustanovama.
Ovim projektom, Tuzla postaje primjer dobre prakse u jačanju hraniteljstva, a otvaranje sličnih centara širom Federacije BiH predstavlja važan korak prema osiguravanju boljih uslova za djecu bez roditeljskog staranja.