Vujanović: Peletu i ogrjevnom drvetu su nerealno visoko podignute cijene

0
329
Ministar Vujanović: Opravdana bojazan da rok važenja odluke Vijeća ministara nije dovoljno dug

Federalno ministarstvo trgovine upoznalo je Vladu Federacije BiH na jučerašnjoj sjednici u Sarajevu o realizaciji zaključka od 23. juna u vezi sa izvršenim uvidom u stanje zaliha i kalkulacije cijena proizvođača i trgovaca oblog ogrjevnog drveta i peleta.
Tada je usvojena informacija Ministarstva o potrebi analize ovih cijena u FBiH, te je u skladu sa zaduženjem Federalni tržišni inspektorat izvršio inspekcijski nadzor kod 14 proizvođača i trgovca peleta, briketa, oblog ogrjevnog drveta i cijepanog ogrjevnog drveta.
Podsjećanja radi, Vlada Federacije je reagirala čim je u BiH došlo do nestašica i rasta cijena peleta i ogrjevnog drveta, usljed povećane potražnje evropskog tržišta za ovim proizvodima što je prvenstveno rezultat rata u Ukrajini i traženja alternativa za ruski plin pred predstojeću sezonu grijanja.
Kako je Vladu izvijestio federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović inspektori su kod većine kontrolisanih subjekata nadzora utvrdili niz nepravilnosti i nedostataka, vezano za neposjedovanje odgovarajuće dokumentacije koja prati robu, kao i neažurnog vođenja trgovačkih knjiga.
Također, podsjetio je da je Vlada FBiH u Inicijativi upućenoj Vijeću ministara BiH tražila zabranu izvoza do 31.12.2022. godine, ali je Vijeće ministara BiH donijelo Odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta, koja se primjenjuje 90 dana od dana njenog stupanja na snagu.
“ Kada uzmemo u obzir da 90 dana ističe 24. septembra ove godine, što je period još uvijek prije predstojeće sezone grijanja koja počinje 1. oktobra, evidentno je da je puno veći značaj zadnjeg kvartala tekuće godine. Tokom analize tržišta i inspekcijskih nadzora uočeno je da je poslovna politika i ambicija privrednih subjekata koji prometuju ogrjevnim materijalom dominantno orijentirana ka izvozu s ciljem ostvarivanja maksimalnog profita, a ne vodi se dovoljno računa o zadovoljenju potreba domaćeg tržišta, kako količinski, tako i cjenovno. Zbog toga je opravdana naša bojazan da do 24. septembra neće doći do željenog ispoljavanja ekonomskog patriotizma“, upozorio je ministar Vujanović.
Kako je najavio, u tom slučaju, Ministarstvo će Vladi FBiH predložiti nove mjere zaštite građana, ne isključujući i najrestriktivnije zakonske mjere, te zahtjev za produženje trajanja odluke Vijeće ministara BiH o zabrani izvoza ogrjevnog materijala do kraja ove godine.
“U ovom momentu realna cijena za tonu peleta trebala bi iznositi od 400 do 450 KM, a za kubni metar iscjepanog ogrjevnog drveta od 100 do 120 KM. Ukoliko izostane volja adresiranih poslovnih subjekata iz ove oblasti, Vladi FBiH će biti predloženo da poduzme i inicira mjere zaštite ekonomskih i potrošačkih interesa građana, ne isključujući i najrestriktivnije zakonske mjere“, istakao je ministar Vujanović, koji je na sjednici Vlade predočio i pregled raspona nabavnih cijena, marže i maloprodajnih cijena ogrjevnog materijala, a koji potvrđuje nerealno visoko podignute cijene.