30.08.2026

CBBH procjenjuje godišnji rast realnog BDP-a za drugi kvartal 2026. na 2%

Centralna banka BiH (CBBiH) procjenjuje da je realna ekonomska aktivnost u Bosni i Hercegovini nastavila rasti relativno skromnom dinamikom. Nakon rasta realnog BDP-a od 2,1% u 2025. godini, preliminarna procjena za prvi kvartal 2026. iznosi 2,1%, što je identično martovskoj prvoj preliminarnoj procjeni (Tabela 1).
Raspoloživi visokofrekventni indikatori ukazuju da je domaća potražnja i dalje glavni nosilac ekonomskog rasta, dok doprinos prerađivačke industrije ostaje negativan usljed slabe vanjske tražnje i usporene ekonomske aktivnosti glavnih trgovinskih partnera.
U prva četiri mjeseca 2026. godine zabilježen je pad industrijske proizvodnje (4,5%), te skroman rast turističke aktivnosti (2,2%). Istovremeno, trgovina na malo s realnom stopom rasta od 12,8% značajno je doprinijela rastu realne ekonomske aktivnosti, navodi CBBiH u brzoj procjeni BDP-a za prvi i drugi kvartal 2026. godine i inflacije u kratkom roku.
CBBiH preliminarno procjenjuje da intenzitet rasta realnog BDP-a BiH za drugi kvartal 2026. godine iznosi 2,0% i zasniva se na podacima visoke frekvencije, uglavnom dostupnim samo za april 2026. godine.
U odnosu na martovski krug brzih procjena, junski krug ne donosi značajnije promjene u kratkoročnim izgledima privredne aktivnosti. Međutim, izgledi su izloženi rizicima, prvenstveno onim iz međunarodnog okruženja, te je moguća revizija ekonomske aktivnosti za drugi kvartal već u narednom krugu brzih procjena, navode iz CBBiH.

Analitičari CBBiH navode da su inflatorna kretanja značajno nepovoljnija od očekivanja iz prethodnog kruga procjena.
“Inflatorni pritisci u BiH značajno su ojačali od marta 2026. godine. U odnosu na krug brzih procjena iz marta 2026. godine, stopa inflacije revidirana je naviše, što ukazuje na izraženije i postojanije cjenovne pritiske od ranije očekivanih. Procjena ukupne inflacije za drugi kvartal 2026. povećana je sa 3,9% na 6,6%, dok je procjena temeljne inflacije povećana sa 4,2% na 4,7%. Uzimajući u obzir posljednje službene objave iz aprila o dramatičnom godišnjem rastu cijena prevoza (25,9%) i režijskih troškova (11,0%) veoma je očito zbog čega je procjena ukupne inflacije značajnije revidirana u odnosu na prethodni krug. Shodno tome, procjenjujemo ukupnu inflaciju od 5,3% i temeljnu inflaciju od 4,5% u prvom polugodištu, s tendencijom blagog usporavanja u trećem kvartalu (Tabela 2)”, navode iz CBBiH.
Trenutne projicirane vrijednosti inflacije u BiH odražavaju istovremeno djelovanje vanjskih i domaćih faktora. Ključni kanal inflatornog pritiska u drugom kvartalu bilo je prelijevanje rasta cijena energenata s međunarodnog tržišta. U tom smislu, ubrzanje inflacije zabilježeno je i u eurozoni, gdje je godišnja stopa inflacije dosegnula nivo od 3,2% u maju, što je najviši nivo od septembra 2023. godine. Prema najnovijim makroekonomskim projekcijama ECB-a (juni 2026. godine), u eurozoni se očekuje inflacija od oko 3,0% u 2026. godini (bazni scenario), uz postepeni povratak ka ciljanoj stopi od 2% tek tokom 2027. godine, navode iz CBBiH.
Rizici za inflaciju ostaju dosta izraženi u narednom periodu, prvenstveno oni iz međunarodnog okruženja koji su vezani za cijene sirovina na svjetskom tržištu, upozoravaju iz CBBiH.
Objavu rezultata narednog kruga brzih procjena BDP-a, te ukupne i temeljne inflacije u kratkom roku CBBiH planira za septembar.

POVEZANE VIJESTI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POVEZANE VIJESTI

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock